Jak se zachovat v případě poklesu investic?

Globus Financí Investice

Červená čísla u výkonnosti portfolia zaznamenává (nejen) v tomto roce většina investorů. Jak se z toho nezbláznit, a naopak z propadu vytěžit o to větší zisk?

Kolísání investic je něco, na co musí být každý investor připraven. Co když se ale investice zastaví v záporných hodnotách na delší dobu? Dny, týdny i měsíce „v mínusu“ nenechají všechny investory chladnými. S podobným scénářem se setkáváme prakticky od začátku tohoto roku. Rostoucí inflace, poháněná větší poptávkou než nabídkou, kolaps globální ekonomiky způsobený postcovidovým tisknutím peněz a válka na Ukrajině. To všechno zapříčinilo propady na světových trzích. Můžeme si stokrát opakovat, že propad není konečný a musíme jen vyčkávat. Ruku na srdce, koho opravdu zanechá tato situace chladným?

Fakta, která vás uklidní při propadu investice

Na začátek musíme zmínit investorsky známé klišé – čas. Je to sice pořád dokola omílaný pojem, ale za to pravdivý. U investic hraje čas jednu z nejzásadnějších rolí a v případě propadu je nejmoudřejší čekat. Čekat, až investice zpátky poroste. Skokový růst zpátky do plusových hodnot ale málokdy nastane během jedné chvíle. Pokud máte peníze uložené v dlouhodobém horizontu a neplánujete nyní během propadu o to víc investovat, nesledujte výkonnost. Nechte peníze ležet, vydělávat, a i když se to lehce říká, ale hůř realizuje, nevšímejte si propadu. V minulosti se všechny poklesy dříve nebo později proměnily v růst.

Zkušení investoři, které nechají propady chladnými ví, že je to nejlepší období pro další investice. Proč? Protože laicky řečeno „nakupují ve slevě“. Jakmile pak cena na trhu poroste, poroste i o to víc jejich zisk. Z propadu se nehroutí, ale radují.
Já ve svém portfoliu vidím od začátku roku pokles okolo 16 %. Chladnou mě to nenechává, ale o to víc se snažím promyšleně investovat. V budoucnu, jakmile cena na trzích poroste, budu generovat vyšší zisk.

Jedno z nejdůležitějších pravidel pro každého investora (ať už začátečníka či zkušeného) tkví v investování takové částky, kterou mohou postrádat. Tím se nemyslí, že o peníze přijdete, ale to, že byste měli investovat jen tolik, aby vám zůstala i rezerva pro nenadálé situace. V praxi to znamená, že v případě nečekané situace, a zároveň propadu vašeho portfolia nebudete muset vybírat peníze z investic, ale z uspořené rezervy.

Diverzifikace portfolia je taktéž dobrý krok. Jakmile jedno aktivum zaznamená propad, druhé ten propad může zmírnit. Jasným příkladem jsou dluhopisy, které fungují jako záchranná brzda při poklesu akciového trhu. Během propadu trhu v březnu 2020 se ukázala diverzifikace portfolia mezi akcie, dluhopisy a zlato jako velmi účinná. Zatímco hodnota akcií spadla, dluhopisy a zlato vzrůstalo. Tím nedošlo k tak velkému poklesu u portfolia.