ČNB opět navýšila úrokovou sazbu. Ta je nyní nejvyšší od roku 1999.

Globus Financí Zvyšování úroků

Česká Národní Banka na svém zasedání ve středu 22.června 2022 opět navýšila úrokovou sazbu. Tentokrát o 1,25 procentního bodu. Jaké jsou prognózy do blízké budoucnosti? 

Středeční navýšení základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu způsobilo nárůst úrokové sazby na sedm procent. Ta se tak stala nejvyšší od roku 1999. Po oznámení navýšení procentního bodu, oslabil i kurz koruny. Šlo již o sedmé navýšení v řadě a odborníci se shodují, že stále ještě ne poslední. Na dalším zasedání, které se bude konat v srpnu bude již ve své funkci nově zvolený guvernér ČNB Aleš Michl. Ten se nedávno vyjádřil, že úrokovou sazbu již nebude chtít zvedat, a navrhne na zasedání její stabilizaci.

Zpřísňování měnové politiky se netýká pouze České republiky

Ekonom společnosti Deloitte David Marek upozornil, že zpřísňování měnové politiky se netýká pouze České republiky: „ČNB byla jednou z prvních bank, která vyhodnotila riziko vysoké inflace a začala rychle zvyšovat úrokové sazby. Na rozdíl od většiny ostatních zemí se totiž v Česku k výraznému vnějšímu nákladovému šoku přidal také silný poptávkový inflační tlak způsobený silnou fiskální stimulací ekonomiky a úsporami vytvořenými během pandemie. Třetím zásadním faktorem, který se nyní projevuje s rostoucí intenzitou ve vývoji inflace, jsou stoupající inflační očekávání.“

Nebezpečí, které v sobě skrývá zlevnění nemovitostí

Všechny tyto faktory s sebou nesou ale i další možný dopad, a to „prasknutí realitní bubliny“. Dle analýzy agentury Bloomberg patří Česká republika do nejohroženějších zemí, umístila se na druhém místě. Riziko prasknutí bubliny cen nemovitostí je tak u nás velmi vysoké. Je ovlivněno narůstající inflací a vysokou mírou hypotečních úrokových sazeb. Z toho vyplívá, že obyvatel, kteří si mohou dovolit koupit nemovitost razantně ubývá. Člověk by se mohl radovat z faktu, že tato bublina praskne a ceny nemovitostí klesnou. Tento fakt ale s sebou nese ještě jedno riziko. Lidé se budou kvůli vysokým splátkám hypoték dostávat do problémů se splácením. Ten by se dal vyřešit například prodejem nemovitosti. Může ale nastat situace, že pokleslé ceny nemovitostí nepokryjí při prodeji ani hodnotu hypotéky. Dle nedávné analýzy ČNB jsou aktuálně byty nadhodnoceny zhruba o 40 %, a to by mohlo způsobit velké problémy spoustě domácnostem.