Inflace neroste pouze v ČR. Jak je na tom zbytek Evropy?

Globus Financí Inflace

Míra inflace je v České republice téměř dvojnásobná oproti EU. Jaká je situace v jiných evropských státech? Je na tom někdo ještě hůř než my?

Inflace v Česku vystoupala na 17,2 %. Číslo velmi vysoké, ale zdaleka ne nejvyšší v rámci Evropy. V žebříčku míry inflace v Evropě bezkonkurenčně vévodí Moldavsko s inflací 31,8 %.
Za Moldavskem je aktuálně Estonsko, Ukrajina a Litva, kde inflace dosahuje 21 %. Následuje Lotyšsko (19 %), Bělorusko (17,6 %) a Česká republika, která je tak v žebříčku na 7. místě.

Naopak nejnižší míra inflace je v Lichtenštejnsku, kde dosahuje výše 2,5 %.

Jak bylo zmíněno v předchozích článcích, inflace nepříznivě ovlivňuje výši cen u zboží, služeb, potravin, ale i u pohonných hmot či energií.  Ekonomové se shodují, že vysoká inflace, a deglobalizace způsobí propad poptávky. To povede k zakořenění inflace ve světové ekonomice v dlouhodobějším horizontu, zhruba dvou let.

Zvyšování cen je patrné.

Tím, že žiji skoro rok v zahraničí (v Černé Hoře), vidím zvyšování cen velmi zřetelně. Poprvé jsem vyšší ceny zaznamenala v zimě, když jsem do ČR přijela po několika měsících. Cena oblečení a obuvi byla výrazně větší. Při nákupu potravin jsem se nestačila divit zase v červnu, kdy jsem do Čech opět dorazila po několika měsících. Nákup, za který jsem jen pár měsíců předtím platila obvykle okolo 1200 korun, stál nyní o čtvrtinu víc.
Když jsem do Česka jela v prosinci na Vánoce, nechala jsem za benzín v jednom směru okolo 4 tisíc korun (za 1600 km), nyní to bylo přes 5 500 korun, což při návratu zpět do Černé Hory udělalo rozdíl 3 tisíce korun.

Nárůst žádostí o pomoc pro rodiny v nouzi vzrostl od ledna o 53 %!

Díky životu v Černé Hoře si mohu dovolit menší srovnání. Míra inflace v Černé Hoře je nyní na úrovni 11,7 %, což činí Černou Horu sedmnáctou v žebříčku míry inflace v Evropě. Již před rokem po přistěhování jsem si všimla jedné věci. Potraviny stály stejně jako v Česku, což pro mě bylo nečekané překvapení. Tím větším překvapením ale byla průměrná mzda. Ta se v Černé Hoře pohybuje nyní okolo 870 EUR měsíčně, což je při aktuálním kurzu 21 tisíc korun. Plat prodavačky v obchodě je v rozmezí 300 – 400 EUR měsíčně. Už tehdy jsem nechápala, jak lidé zvládnou vyžít s takovými cenami potravin, oblečení, a přitom mít o dost nižší platy než v ČR. Černá Hora dovážela spoustu potravin z Ukrajiny. Tento fakt a válka na Ukrajině způsobili růst cen potravin až o 25 %. Inflace, raketový nárůst cen potravin a pohonných hmot uvalil mnoho lidí do situace hraničící s chudobou. Jsem součástí jedné charitativní organizace, která pomáhá rodinám v nouzi a od ledna tohoto roku se žádosti o pomoc navýšily o 53 % v porovnání s minulým rokem.

Chtěla jsem tímto říct, že inflace, situace s válkou na Ukrajině, vzrůstající ceny potravin, energií a pohonných hmot zasáhly celý svět. A mnoho lidí ještě větší mírou než nás. Světlo na konci tohoto inflačního tunelu je zatím daleko, a proto je potřeba se obrnit trpělivostí. Nejsme na tom nejlépe, ale zároveň ani ne nejhůře.