Jaký ekonomický dopad můžeme očekávat od války mezi Ruskem a Ukrajinou?

Globus Financí spoření 2

Již je to několik dní, co začala válka na Ukrajině. I když se nás zatím naštěstí fyzicky netýká, dopady brzy pocítíme i my. Jaké?

První dopad, o kterém byla v médiích řeč, byl možný výpadek dodávek zemního plynu a ropy z Ruska. V diskusích se objevovaly vyděšené komentáře mnoha Čechů, kteří si představovali budoucnost s nefunkčním topením a bez pohonných hmot. Nic takového nás ale naštěstí nečeká. Premiér Fiala uvedl, že se výpadek dodávek aktuálně neočekává, ale i kdyby nastal, je Česká republika připravená. Má dostatečné zásoby. Na unijní úrovní navíc existuje dohoda se třetími zeměmi, které pokryjí dodávky v případě výpadku.

Dotkne se nás i zdražování. A to nejen v rámci inflace, jejiž růst nás straší už od konce roku, ale i v rámci energií, pohonných hmot, či dokonce pečiva. Ukrajina i Rusko totiž patří mezi hlavní světové vývozce pšenice. Zatímco Rusko vyváží primárně do Asie a Afriky, Ukrajina do Evropy. Válka mezi těmito dvěma státy může zapříčinit prudký růst cen mouky, způsobený narušením dodavatelských řetězců. Cena pšenice a kukuřice začala růst již v první den války. Potom, co ukrajinská armáda pozastavila obchodní námořní dopravu v přístavech kvůli ruské invazi, vzrostly ceny v Evropě na historické maximum.

Hrozí i problémy v české dopravě, způsobené množstvím ukrajinských řidičů a vyhlášené mobilizaci na Ukrajině. Ta může způsobit odliv pracovní síly. Tyto možné problémy by se pak týkaly autobusových spojů, ale i kamionové dopravy. Nejedná se ale jen o řidiče. Ve stavebnictví taktéž pochází značná část pracovní síly z Ukrajiny, a tak můžeme očekávat zdražování i v oblasti stavebnictví, popř. delší čekací lhůty.

Největší aktuální problém, který by mohli Češi pocítit je, pokud mají svá aktiva u bankovní společnosti Sberbank. Ta se den po vypuknutí války ocitla pod nátlakem mnoha klientů po celé republice, kteří se snažili vybral všechny své úspory, zrušit účty, či se jen dozvědět informace. Nápor banka nezvládla a po obědě pobočky dočasně uzavřela. Nyní to ale vypadá, že uzavření brzy nastane trvale. Česká národní banka zahájila kroky, aby sebrala licenci Sberbank CZ. ČNB taktéž zakázala bance nakládat s aktivy i pasivy, včetně poskytování úvěrů a přijímání vkladů.

Mnoho klientů aktuální situace děsí. Bojí se, aby nepřišli o své peníze. Ty jsou ze zákona pojištěny do 100 tisíc EUR, neboli 2,5 mil. Kč. Náhradu by měl klientům obstarat Garanční systém finančního trhu, který by měl vyplácení odstartovat do 7 dní ode dne, kdy dostane písemné vyjádření od ČNB, že banka není schopná v krizi dostát svým závazkům vůči klientům.

Pokud jste klientem Sberbank, měli byste si v nejbližší době založit účet v jiné bance a převézt na něj všechny své peníze. Nezapomeňte informovat svého zaměstnavatele o změně účtu, popř. úřady při vyplácení různých podpor. Aktuální situace je mimořádná a nikdo na ni nebyl dopředu připraven. Na druhou stranu se díky ní ukazuje lidská schovívavost a dobrosrdečnost. Buďme ale i tak připraveni na všechny možné důsledky.