Pojem stagflace se v posledních pár dnech často objevuje v médiích. Co vlastně označuje? A máme důvod se ji obávat?
Stagflace je spojení slov stagnace a inflace. Označuje kombinaci vysoké inflace, vysoké nezaměstnanosti a velmi malého či nulového hospodářského růstu.
V historii se část světa se stagflací již setkala. První zmínky o ní pochází ze 60. let minulého století, jasný příklad stagflace ale přišel až v 70. letech minulého století a to díky tzv. ropnému šoku. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) uvalila tehdy embargo na země, které podporují Izrael v jomkipurské válce v čele s USA. Toto rozhodnutí vyvolalo nedostatek ropy a prudký růst cen. Ceny barelů ropy stoupy na burzách během 6 měsíců o více než 300 %. Kontinuálně s tímto problémem rostla i nezaměstnanost a inflace se vyhoupla na dvojcifernou hodnotu.
Hrozí stagflace i nyní?
Válka na Ukrajině zasáhla značnou část lidstva a její následky budeme pociťovat ještě dlouho. Spojení války a předešlých dvou let, kdy byla ekonomika celého světa pozastavena z důvodu pandemie, ale nepředpovídá nic dobrého. Největší strašáci pro možnou stagflaci jsou ruská a ukrajinská ropa, plyn, pšenice a kukuřice. Hrozící embargo na ruskou ropu či plyn v rámci sankcí by mohlo tento problém jen podpořit.
Inflace v Česku stále roste, aktuálně je už taktéž na dvojciferném čísle. To se projeví na dramatickém snížení hospodářského růstu, který podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka může na konci letošního roku klesnout až k nule. Jedinou potěšující zprávou je, že k tomu, aby došlo v Česku ke stagflaci nám chybí vysoká nezaměstnanost, která je v ČR již dlouhodobě nízká v porovnání s jinými státy. Aktuálně taky nijak dramaticky neroste.
Okolnosti posledních dvou let ale nevěstí nic dobrého do budoucna. Pokud by stagflace nenastala, je tady ale ještě spousta jiných problémů, které budou v budoucnu způsobovat hlubší sáhnutí do kapes, ať už mluvíme o cenách energií, vysoké inflace apod.
Jak se nejlépe vyvarovat ztrátě hodnoty vašich peněz?
Rostoucí inflace ještě dlouhou dobu bude aktuálním tématem. Z toho důvodu se spoustu lidí ptá, kam mají uložit své úspory. Drahé kovy mohou být jednou z možností. Jsou dlouhodobě považovány za jednu z bezpečnějších investic a je velmi pravděpodobné, že v roce 2022 cena zlata poroste, jak se shodují odborníci.
Investice do nemovitostí se zdá být vždy tím správným řešením. V nynější situaci si akorát musíme dávat pozor na to, že se banky mohou možné stagflaci bránit zvyšováním úrokových sazeb. Pokud chcete investovat do nemovitostí, měli byste brát v potaz toto riziko.
V případě, že se rozhodnete investovat do akcií, volte investice do sektorů, které nemůže válka výrazně ohrozit, a to jsou akcie firem specializujících se na počítače, výrobu softwarů a telekomunikace. Potravinářské a nápojové firmy taktéž nemusí být špatný tah.
Toto dramatické ekonomické období ve velmi blízké době neskončí, proto je potřeba myslet na řešení, která vám uberou vrásky na čele.